Vjerojatno je poznato svima vama, djeci i odraslima, kako se djeca boje odlaska stomatologu. No, bitno je istaknuti kako to nije ništa strašno te da je strah od stomatologa sasvim neopravdan. Kako bi s tim upoznali naše učenike pozvali smo u goste gospođu prim. dr. Edinu Dadić, doktoricu stomatologije, koja nam je održala predavanje na temu oralne higijene. 04.12.2015. god. za učenike prvih razreda održano je ugodno predavanje koje je završilo podjelom prigodnih poklona (paste i četkice za zube, kao i letaka za objašnjenjima za pravilno pranje zubića).
Gospođa Edina je na zanmiljiv način našim prvačićima objasnila zašto njihovi mliječni zubi ispadaju, koliko zubića imaju, koja hrana pogoduje nastanku karijesa i zašto je važno prati zube. Toekom predavanja smo saznali kako nije važno samo redovno prati zube već je jednako bitno i činiti to na pravilan način kao i redovno posjećivati stomatologa.
Svrha posjeta i predavanja je bila podići svijest kod djece o oralnom zdravlju, naučiti ih kako izabrati najbolju pastu za zube, kako pravilno prati zube te kako kontrola i pregled kod stomatologa mogu biti zabavni.
Nekoliko savjeta za ispravno održavanje oralne higijene:
1. Što se događa ako ne održavamo oralnu higijenu?
Posljedice neredovne oralne higijene često imaju uticaj na zdravlje: iz usta se osjeti neugodan zadah, zubno meso krvari, jasno se vide naslage prljavštine na površini zuba…
2. Kako se održava ispravna oralna higijena?
Zube bi trebalo prati barem 2 puta dnevno uz ispravno pranje svih površina. Pranje zuba mora trajati najmanje 3 minute, a nakon pranja potrebno je izmasirati zubno meso i iščetkati jezik.
3. Kako izabrati pravilnu četkicu za zube?
Četkica za zube trebala bi imati mekane i guste niti kako prilikom čišćenja zuba i masiranja zubnog mesa ne bi oštećivala zubno meso. Svaka četkica za zube mora čvrsto i stabilno ležati u ruci pri četkanju zuba.
4. Kako izabrati ispravnu pastu za zube?
Pasta za zube mora biti gusta s puno fluora.
5. Koliko često treba ići na kontrole kod stomatologa?
Preporuka je da djeca do svoje 18 godine života najmanje 3 puta godišnje trebaju otići na kontrolu kod svog stomatologa (misli se na kontrolne preglede).